Genç İzmir

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ''Genç Dostu Şehir'' teması üzerine kurulan Genç İzmir; 15-30 yaş arası İzmir gençliğinin birleştiği, sosyalleştiği, öğrendiği ve güçlendiği noktadır.

Genç İzmir; Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi ve Genç İzmir Örnekköy olmak üzere 2 merkezde gençlerimizin kişisel gelişimine katkı sağlayacak, Dil Kursları, Kişisel Gelişim Seminerleri, Hak Temelli Atölye Çalışmaları, Sosyal Sorumluluk Projeleri gibi faaliyetlerini sürdürürken, Genç İzmir Mobil ile uzak ilçelerdeki gençlerle bir arada olmayı hedeflemektedir. Bu bağlamda Köyde-İz Projesi kapsamında köydeki gençlerle şehirde yaşayan gençlerin bir arada olacağı yerelde düzenlenen atölye çalışmaları yapılmaktadır. Dijital Genç İzmir ise Türkiye’nin dört bir yanından gencin katılabileceği Kişisel Gelişim Seminerleri, Atölyeler ve çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.
 
Merkezlerimiz

Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi
Gençlerin birlikte yaşam ve dayanışma kültürünü içselleştirmelerine katkı sağlayacak, yaşadıkları kente gönüllü faaliyetlerle katkıda bulunmalarına olanak verecek, geniş alanlarda özgürce proje üretebilecekleri, projelerine ilişkin prototiplerini atölyelerde gerçekleştirebilecekleri, bunları yaparken hem dijital olarak hem kitapların arasında kütüphanede araştırma yapabilecekleri, tarihi yemyeşil bir alanın içinde yerleşkemiz hayata geçmiştir.
Çalıştay sonuçlarına göre yeniden şekillenen Tarihi Havagazı Fabrikası’nda 23.250 metrekarelik alan içinde bulunan tescilli yapılar gençlerimiz için Araştırma Kütüphanesi, Genç İzmir Performans Salonu, Fikrimİz ve FabrikaLab İzmir olarak hizmet vermekte, çim alanda Açıkhava sinema etkinliklerimiz ve çim konserlerimiz devam etmektedir.
Genç İzmir Örnekköy
Örnekköy Sosyal Projeler Yerleşkesi’nde yer alan gençlik merkezi yerelde bulunan gençlerin yanı sıra tüm gençlerin kullandığı merkezdir. Gençlerin kişisel gelişimlerine katkı sağlayacağı atölyelere katılmalarının dışında ücretsiz Psiko-Sosyal Destek Hizmeti aldığı merkezdir. Gençlik Merkezi içinde Kumsal Akkın Kitaplığı, Genç İzmir Etkinlik Salonu, Eğitim Salonu, Performans Salonu ve Psiko-Sosyal Destek birimi hizmet vermektedir.